7:00AM - 7:30AM
(G) Morning Glory Exercise
(Aerobic Activity)
$10 Registration Fee for the Week
Host: Health Professionals

8:00AM - 8:50AM
(G) Morning Glory Prayer
Facilitators: Pastor and First Lady Gulley

9:00AM - 9:50AM
(G) Leadership Strategies
Instructor: District Elder James Due
Host: Men’s Ministry

(A) Miss & Christian Women’s Session
Facilitator: Sis. Virginia Riley

(A) Church Ext & Evangelism Workshop
Facilitator: Evangelist Ernese Boyd

(P) Pastor’s Compensation Assessment
Instructors: Suffragan Bishops Dr. Donnie McGriff and James G. Bell

10:00AM - 11:20AM
(G) Bishop’s Bible Hour:
Embracing the Benefits of Serving Christ in Devoted Consecration
Speaker: Bishop Henry L. Johnson

11:30AM - 12:50PM
(G) Luncheon: Following the
Consecrated Vision of the Leader
Presenter: Suff Bishop Jervis Williams

1:00PM - 1:50PM
(G) Conference Opening Session

2:00PM - 2:50PM
(G) Strokes, TIA’s: Knowing the Signs Can Save Lives
Hosts: Men’s, Women’s and Health Professionals Ministries

2:30PM - 3:50PM
(G) AENON: Introduction to Christian Counseling (Part I)
Instructor: Suff Bishop Robert Douglas

3:00PM - 3:50PM
(G) Christian Education Ministry:
Serving Christ in Devoted Consecration
Facilitator: Dr. Toya L. Flakes

(G) Effective Evangelism Training Seminar (Part I)
Instructor: Dr. Paulette Douglas

(A) Usher Board: Preparing to Serve
Facilitator: Sis. Marilyn Mason

4:00PM - 4:50PM
(A) Program Planning Workshop
Each Auxiliary’s President, Leader or Representative is needed for effective program collaboration.
Facilitator: Dist Elder Preston Norman

(G) Mass Choir Rehearsal
Director: Minister J. Elliot Williams

4:00PM - 6:00PM
Dinner Break

6:00PM - 6:30PM
(A) Altar Workers’ Prayer Meeting
Facilitator: Evangelist Ernese Boyd

(S) Welcoming His Glory
All Dance and Flag Ministries Welcome
Facilitators: Sis. Maggie Whitman and
Sis. Rosalind Thornton

6:30PM - 7:00PM
(G) Preparing to Enter His Gates
All Worship and Helps Ministries Needed

7:00PM
Evening Service: Embracing the Benefits of Service
Praise Team: Rhema Christian Center International Ministry
Choir: Huie Lovelady and The Unity Community Choir
Soloists: Derrick & Andrea Moore
Speaker: Pastor Billy Wydermyer
Pastor, Bethel Temple Pentecostal Church and Treasurer, California District Council
FRIDAY | NOVEMBER 11
7:00AM - 7:30AM
(G) Morning Glory Stamina
(Increase Strength/Endurance)
$10 Registration Fee for the Week
Host: Health Professionals

8:00AM - 8:50AM
(G) Morning Glory Prayer
Facilitators: Pastor and First Lady Johns

9:00AM - 9:50AM
(G) Fleshly Desires
Speaker: Pastor Andre Gulley
Host: Men’s Ministry

(A) Missionary & Christian Women: President’s Meeting
For all Local, District, Elected and Appointed MCW Officers
Facilitator: Sis. Virginia Riley

(A) Ministers’ and Deacons’ Wives: Coping with Your Spouse’s Disabilities
Speaker: First Lady Shirley Burton

(A) Health Professionals: Leadership
& Officer’s Meeting
For all Local, District, Elected and Appointed HP Officers
Facilitator: Sis. Maggie Whitman

10:00AM - 10:50AM
(G) Empowerment Hour
Host: Miss & Christian Women’s Ministry

(P) Bishop’s Meeting with the Pastors
Facilitator: Bishop Henry L. Johnson

(A) Christian Education: Business Mtg
Facilitator: Dr. Toya L Flakes

(A) Hospitality & Greeters: Training
“Hospitality: The Gift of Welcome”
Facilitator: Sis. Glenda Rollins

11:00AM - 11:50AM
(F) Pastors’ & Ministers’ Children:
The Cost of Consecration
Facilitators: Dr. Ruth Aaron and
Evangelist Angela Boyce

(F) Singles Ministry: Following the Vision

(F) Couples Ministry: The Chemistry
of Unity (Amos 3:3)
Facilitators: Pastor and First Lady Rawlins

(F) Seniors Ministry: Increasing Knowledge of the Aging Processing
Facilitators: Suffragan Bishop Joseph Hall and District Elder John Grier

12:00PM - 1:00PM
Lunch Break

1:10PM - 2:20PM
(G) Business Session

2:30PM - 3:50PM
(G) AENON: Introduction to Christian Counseling (Part II)
Instructor: Suff Bishop Robert Douglas

3:00PM - 3:50PM
(G) Effective Evangelism Training Seminar (Part II)
Instructor: Dr. Paulette Douglas

(A) Usher Board: Preparing to Serve
Facilitator: Sis. Marilyn Mason

(A) Health Professionals: Business
and Planning Meeting
Facilitator: Sis. Maggie Whitman

4:00PM - 4:50PM
(A) Program Planning Workshop
Each Auxiliary’s President, Leader or Representative is needed for effective program collaboration.
Facilitator: Dist Elder Preston Norman

(G) Mass Choir Rehearsal
Director: Minister J. Elliot Williams

4:00PM - 6:00PM
Dinner Break

6:00PM - 6:30PM
(A) Altar Workers’ Prayer Meeting
Facilitator: Evangelist Ernese Boyd

(S) Welcoming His Glory
All Dance and Flag Ministries Welcome
Facilitators: Sis. Maggie Whitman and
Sis. Rosalind Thornton

6:30PM - 7:00PM
(G) Preparing to Enter His Gates
All Worship and Helps Ministries Needed

7:00PM
Evening Service: Serving Christ in Devoted Consecration
Praise Team: Min. J. Elliot Williams and Emmanuel Temple Worship
Choir: Mass Choir
Soloist: Minister Ada Terry
Speaker: Bishop Henry L. Johnson
Founder, Bethesda Apostolic Church and Diocesan, California District Council
SATURDAY | NOVEMBER 12
7:00AM - 7:45AM
(G) Morning Glory Stretch
(Warm Up, Exercise & Flexibility)
$10 Registration Fee for the Week
Host: Health Professionals

8:00AM - 8:50AM
(G) Morning Glory Prayer
Facilitators: Dist Elder and First Lady Warner

9:00AM - 9:50AM
(A) Music Ministry & Sacred Arts:
Business Meeting
Facilitator: Minister J. Elliot Williams

(A) Men’s Ministry: Business and Networking Meeting
Facilitator: Elder Ezell Mayfield

10:00AM - 11:20AM
(G) AENON: Extension Campus Training
Facilitator: Dr. Bernadetta Carter

11:00AM - 1:30PM
(A) Bishop’s Leadership Team Meeting and Luncheon
Mandatory for all Auxiliary/Ministry Leaders
Facilitator: Bishop Henry L. Johnson




EXECUTIVE MEETINGS

WEDNESDAY, NOVEMBER 9
9:00AM - 9:50AM
Bishop's Executive Council Meeting

11:00AM - 5:00PM
Call of the Ecclesial
CDC Executive Board Meeting




DOCUMENTS

Conference Sessions


Health Professionals Scholarship



Health Professionals Docs









Other
THURSDAY | NOVEMBER 10
CONFERENCE LEGEND: B=Bishop's Council, E=Executive Board, G=General Audience/Participants
P=Pastors, A=Auxiliaries, F=Focused Ministry Session, S=Sacred Arts / Flags / Dance

Sessions and instructors are subject to change
24-Hour Prayer Room Is Available During Conference